chiretta ماشین گوگل ماشین حساب گوگل ماشین حساب مخفی گوگل

chiretta: ماشین گوگل ماشین حساب گوگل ماشین حساب مخفی گوگل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی فتنه دلار ادامه فتنه ۹۶ است/ رضا پهلوی حداکثر می‌تواند شرکت توزیع آرد را اداره کند ، سعید لیلاز

سعید لیلاز گفت: تلاطم کنونی در قیمت دلار ادامه فتنه ۹۶ هست؛ آن گروه‌هایی که در درون نظام جمهوری اسلامی به دنبال مسابقه جهت رسیدن به سطوح عالی نظام هستند، یا دنب

فتنه دلار ادامه فتنه ۹۶ است/ رضا پهلوی حداکثر می‌تواند شرکت توزیع آرد را اداره کند ، سعید لیلاز

سعید لیلاز : فتنه دلار ادامه فتنه ۹۶ است/ رضا پهلوی حداکثر می تواند شرکت توزیع آرد را اداره کند

عبارات مهم : ایران

سعید لیلاز گفت: تلاطم کنونی در قیمت دلار ادامه فتنه ۹۶ هست؛ آن گروه هایی که در درون نظام جمهوری اسلامی به دنبال مسابقه جهت رسیدن به سطوح عالی نظام هستند، یا دنبال مسابقه جهت تصفیه حساب سیاسی هستند مثل آقای احمدی نژاد، یا دنبال تضعیف دولت هستند مثل بخش هایی از قدرت که در شهر مشهد تشکیلاتی دارند. مجموعه این گروه های داخلی در زمین زدن دولت روحانی، منافع کاملا جدی دارند. در هشت سال بین سال های 84 تا 92 نیز این گروه ها چنان منابع ارزی و ریالی هنگفت و شگفت آوری جهت خود دست و پا کردند که اگر بخواهند می توانند در بازار ارز تلاطم ایجاد کنند.

به گزارش ایلنا، اعلام سیاست تازه ارزی دولت و اعلام قیمت 4 هزار و 200 تومانی جهت دلار و غیرقانونی دانستن خرید و فروش دلار به قیمت های بالاتر، مخالفت ها و موافقت های بسیاری را برانگیخت. بسیاری آن را تصمیمی شکست خورده و نادرست دانستند که بارها در اقتصاد کشور عزیزمان ایران آزموده شده است هست. در خصوص سیاست تازه دولت با سعید لیلاز ، فعال سیاسی اصلاح طلب و اقتصاددان حامی دولت به گفت وگو نشستیم. لیلاز ریشه التهاب در بازار ارز را نه اقتصادی که سیاسی می داند و در این گفت وگو بحران در قیمت دلار را فتنه دلار دانسته و آن را در ادامه فتنه 96 ارزیابی می کند. او می گوید اصلاح طلبان آماده همکاری با حکومت هستند و کشور باید به سمت همکاری اقتصادی با چین و روسیه گام بردارد. به اعتقاد لیلاز تا زمانی که یک دولت رادیکال در آمریکا است که قصد دارد کشور عزیزمان ایران را بی ثبات کند ، جمهوری اسلامی چاره ای ندارد که در سوریه جلوی او را بگیرد.

در ادامه مشروح گفت وگوی این فعال اقتصادی با خبرنگار ایلنا را می خوانید:

فتنه دلار ادامه فتنه ۹۶ است/ رضا پهلوی حداکثر می‌تواند شرکت توزیع آرد را اداره کند ، سعید لیلاز

دو روز پیش و بعد از چند هفته التهاب در بازار ارز و رشد فزاینده قیمت دلار، دولت در تصمیمی اعلام کرد از این بعد قیمت دلار تک نرخی شده است است و جهت تمام مصارف ارزی به قیمت 4 هزار و 200 تومان به تمام فعالان اقتصادی و شهروندان عرضه می شود. از سوی دیگر اعلام شد دولت هر گونه قیمت دیگری را به رسمیت نمی شناسد و خرید و فروش با سایر قیمت ها را به مثابه خرید و فروش کالای قاچاق و مانند خرید و فروش مواد مخدر تلقی می کند. تحلیل شما از سیاست ارزی تازه دولت چیست و آن را تا چه میزان راهگشا می دانید؟

پیشنهاد من به دولت این بود که قیمت رسمی دلار زیر 5 هزار تومان ولی نزدیک به 5 هزار تومان باشد. بنا بر این من عدد 4 هزار و 200 تومان را پایین می دانم و از این نظر مخالف آن هستم. توصیه دیگری هم که به دولت پیشنهاد دادم ولی اجرا نشد بلکه بر تصویر آن اجرا شد این بود که ما نباید ادعا کنیم که همه مصارف ارزی را با دلار 4 هزار و 200 تومان پوشش می دهیم. به نظر من این ادها که همه مصارف ارزی با دلار 4 هزار و 200 تومان پوشش می دهیم باعث شکست این طرح می شود.

سعید لیلاز گفت: تلاطم کنونی در قیمت دلار ادامه فتنه ۹۶ هست؛ آن گروه‌هایی که در درون نظام جمهوری اسلامی به دنبال مسابقه جهت رسیدن به سطوح عالی نظام هستند، یا دنب

قاچاق دانستن دلار ایده ای شکست خورده است

یعنی معتقدید دولت فقط جهت بعضی مصارف ارزی و از جمله گشایش ال سی ، ارز 4 هزار و 200 تومانی پرداخت کند؟

بله. البته قطعا و بدون تردید به این روش قیمت دلار دو نرخی خواهد شد. یکی قیمت رسمی و دیگری قیمت بازار. من با دو نرخی بودن مشکلی ندارم. من اعتقاد دارم تمامی ال سی ها را با دلار 4 هزار و 900 تومان باز کنیم ولی بقیه ارز مورد نیاز جهت بقیه مصارف غیر مهم کشور از بازار آزاد تهیه شود و قیمت آن هم بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین شود. نه این که قیمت بازار را قاچاق و ممنوع اعلام کنیم. این ممنوعیت ، یک ایده شکست خورده است.

دولت روحانی، کارشناس ترین دولت بعد از انقلاب است

فتنه دلار ادامه فتنه ۹۶ است/ رضا پهلوی حداکثر می‌تواند شرکت توزیع آرد را اداره کند ، سعید لیلاز

وقتی دولت اعلام می کند قیمت بازار در صرافی ها را قبول نداریم و در حالی که نقل و انتقال ارز از طریق نظام بانکی با مسئله مواجه هست، حواله های ارزی قرار است چگونه انجام شود؟

بخش دوم تصمیمی که گرفته شد، یعنی آن قسمتی که می گوید قیمت بازار قاچاق و غیر قانونی است در واقع در حکم شکستن دماسنج هست. هنگامی که دماسنج به شما تب را نشان می دهد فایده ای ندارد که دماسنج را بشکنید لیکن کمکی به اصلاح تب نمی کند. اگر دماسنج درجه بالای تب را نشان می دهد ، دماسنج را نباید در آب یخ گذاشت. باید پا را در آب یخ گذاشت. به نظر من دولت به جای آن که پا را در آب یخ بگذارد دارد دماسنج را در آب یخ می گذارد. ولی بر این توصیه را هم باید تاکید کنم که دولت روحانی کارشناس ترین دولت بعد از انقلاب هست. من دولتی از این دولت مطلع تر به اقتصاد در میان دولت های بعد از انقلاب نمی شناسم.

سعید لیلاز گفت: تلاطم کنونی در قیمت دلار ادامه فتنه ۹۶ هست؛ آن گروه‌هایی که در درون نظام جمهوری اسلامی به دنبال مسابقه جهت رسیدن به سطوح عالی نظام هستند، یا دنب

حتی در قیاس با دولت های خاتمی و هاشمی؟

بله. به نظر من کارشناس تر هست. آقای جهانگیری به عنوان روح تکنوکراسی کشور عزیزمان ایران در حال حاضر معاون اول روحانی هست. آقای سیف هم به اندازه عمر جمهوری اسلامی سابقه فعالیت بانکی دارد و این افراد بر جزییات اقتصاد کشور عزیزمان ایران اشراف دارند و کاملا مطلع و در جریان هستند. حال توصیه این است که این افراد آیا این تصمیم را گرفتند؟ این عنوان ، جان مایه و روح بحث و گفت وگوی من با شما را تشکیل می دهد.

تصمیم دولت، امنیتی بود نه اقتصادی/ باید برابر باج خواهی آمریکا ایستادگی کنیم

فتنه دلار ادامه فتنه ۹۶ است/ رضا پهلوی حداکثر می‌تواند شرکت توزیع آرد را اداره کند ، سعید لیلاز

شما خودتان الان تاکید کردید که بخش هایی از سیاست ارزی دولت نادرست است و شکست می خورد، از سوی دیگر از تصمیم دولت دفاع می کنید و آن را کارشناسانه می دانید. آیا این موضع شما متناقض نیست؟

در این بحث حرف من این است که مشکلی در عنوان ارز پدید آمده اصلا بحث اقتصادی نیست. اصلا از منظر اقتصادی به این مسئله نگریستن یک خطای بزرگ هست. تصمیمی هم که در مورد دلار گرفتند یک تصمیم امنیتی است نه اقتصادی. این تصمیم از منظر اقتصادی غلط است ولی از منظر امنیتی درست هست. چرا؟ بعضی از دوستان مدعی لیبرالیسم و طرفداری از بازار آزاد در نشریات خود تحلیل بسیار نادرستی که از ابتدای بحران تا کنون ارائه می دهند این است که در اثر سیاست های نادرست اقتصادی دولت ، قیمت ارز اوج رفته هست. این حرف بیش از این که غلط باشد، دروغ است و یک موضع رذیلانه است لیکن این دوستان می دانند که این طور نیست. در طول دوران دولت آقای روحانی، اولا قیمت تورم که مهم ترین ضرورت عوض کردن قیمت ارز است به شدت کم کردن پیدا کرده، ثانیا دولت هم پا با قیمت با قیمت تورم در طول 5 سال گذشته به تدریج قیمت دلار را اصلاح کرده هست. در طول عمر دولت روحانی قیمت دلار هر سال به اندازه قیمت تورم رشد کرد و سرکوب نشد. یعنی این تئوری هایی که مطرح می شود اصلا در این مورد کاربرد ندارد.

من اعتقاد دارم اتفاقی که از آخرهای دی ماه 1396 به این طرف در بازار ارز افتاده است ادامه همان توطئه ناآرامی های دی ماه 96 هست. باید توجه کرد بحران بازار ارز یک عنوان سیاسی داخلی و بین المللی هست. جنبه بین المللی آن این است که دولت دونالد ترامپ دارد حلقه محاصره اقتصادی جمهوری اسلامی را تنگ تر و تنگ تر می کند و همه گله من از نظام جمهوری اسلامی این است که همه شواهد نشان می دهد نظام در مقابله با آمریکا نه جدی است و نه صادق.

اگر جمهوری اسلامی در مقابله با آمریکا جدی و صادق باشد این بار باید بتوانیم پوزه آمریکا را به خاک بمالیم. من با یک میلیمتر عقب نشینی جمهوری اسلامی در برابر باج خواهی دولت تازه آمریکا موافق نیستم. باید به شدت با باج خواهی دولت تازه آمریکا برخورد شود. با قدرت هم باید برخورد شود.

این بار ما جهت ایستادگی در برابر آمریکا از چند شاخصه برخورداریم که در تحریم های سال 2011 و 2012 نداشتیم. اول این که دیگر دولت احمدی نژاد بر سر کار نیست. ان دولت، دولت حسن روحانی هست. دولت روحانی علی رغم دولت احمدی نژاد، منافع همسو با آمریکا جهت شدت یافتن تحریم ها ندارد. در نتیجه با پرسشها بسیار عاقلانه برخورد می کند و اجازه نمی دهد میان قدرت های جهانی اجماعی علیه کشور عزیزمان ایران شکل بگیرد. در حالی که احمدی نژاد با انقلابی نمایی موجب شد علیه کشور عزیزمان ایران میان قدرت های جهانی اجماع شکل بگیرد. ما این بار اجازه نخواهیم این اجماع جهانی شکل بگیرد. اجماعی در کار نخواهد بود.

دوم این که در سطح بین المللی یک جنگ سرد تازه شکل گرفته است که روسیه و چین و حتی اتحادیه اروپا از محورهای مهم آن هستند و همه اینها در کمک به کشور عزیزمان ایران و ایستادن در برابر آمریکا، منافع دارند. در نتیجه ما می توانیم در برابر آمریکا مقاومت کنیم. من از سال 1374 به این طرف یک حرف را دائم تکرار می کنم و به شدت به آن معتقدم. من اطمینان دقیق دارم که اقتصاد کشور عزیزمان ایران اساسا تحریم ناپذیر هست. ما هر مشکلی داریم مسئله داخلی و ناشی از سوء مدیریت هست. من اعتقاد نیستم که تحریم ها می تواند تاثیر مهم و تعیین کننده بر اقتصاد کشور عزیزمان ایران داشته باشد.

از جنبه سیاست داخلی آن گروه هایی که در درون نظام جمهوری اسلامی به دنبال مسابقه جهت رسیدن به سطوح عالی نظام هستند، یا دنبال مسابقه جهت تصفیه حساب سیاسی هستند مثل آقای احمدی نژاد، یا دنبال تضعیف دولت هستند مثل بخش هایی از قدرت که در شهر مشهد تشکیلاتی دارند. مجموعه این گروه های داخلی در زمین زدن دولت روحانی، منافع کاملا جدی دارند.

در هشت سال بین سال های 84 تا 92 نیز این گروه ها چنان منابع ارزی و ریالی هنگفت و شگفت آوری جهت خود دست و پا کردند که اگر بخواهند می توانند در بازار ارز تلاطم ایجاد کنند. تلاطم کنونی در قیمت دلار ادامه فتنه 96 هست. شاهد ادعای من آقای ولی الله سیف است که من در همان روزهای فتنه دی ماه 96 من به ایشان تاکید کردم که بحران بعدی دولت در قیمت دلار خواهد بود. آقای سیف می تواند بر این ادعای من صحه بگذارد. من در همان روزهای ناآرام دی ماه 96 به سایر مسئولان ارشد دولتی هم هشدار داده بودم که بحران بعدی دولت ، قیمت دلار است.

بنا بر این به نظر من مسئله اصلا اقتصادی نیست. مسئله کاملا سیاسی هست. سیاسی از این جهت که گروه هایی داخل می خواهند بازار ارز را متلاطم کنند. از این تلاطم در بازار ارز هم منافع اقتصادی دارند و هم منافع سیاسی. منافع سیاسی ارزش در واقع متزلزل کردن دولت آقای روحانی هست. دولت آقای روحانی هم در بیان این حقیقت، لکنت زبان دارد. آقای حسام الدین آشنا در روزهای اخیر مواردی را به زبان یعجوج و معجوع و غیرقابل فهم جهت عموم مردم ، بیان کرده است ولی واقعیت پوست کنده همین است که عرض کردم.

مشکل دلار یک وجه بین المللی هم دارد و آن این است که جلوی ورود دلار به کشور عزیزمان ایران تا حد زیادی گرفته شده است هست. منظور از ورود دلار هم عمدتا دلار به صورت اسکناس هست. ما الان مسئله گشایش ال سی نداریم. حرف چند وقت پیش حسن روحانی مبنی بر این که درآمد ارزی کشور عزیزمان ایران بیش از مصارف ارزی هست، کاملا درست هست. در سال گذشته حدود 20 میلیارد دلار مازاد درآمد ارزی داشتیم که عدد قابل توجهی هست. ولی دشمن های خارجی نظام جمهوری اسلامی می خواهند با مختل کردن ورود اسکناس دلار به کشور ، بازار ارز را بهم بریزند در حالی که سهم اسکناس دلار در کل مصرف ارزی کشور عزیزمان ایران 3 الی 4 درصد زیاد نیست ولی با همین 3 الی 4 درصد می خواهند کل اقتصاد را ملتهب کنند، موفق هم شدند. چرا؟ چون یک گروهی هم در داخل کمک ارزش کردند. در عین حال بی تصمیمی دولت و حاکمیت هم به این عنوان دامن زد.

مواردی که مطرح کردید در واقع توصیف اوضاع موجود بود. آیا تصور می کنید راه حلی که دولت جهت مقابله با پرسشها داخلی و خارجی از طریق دلار تک نرخی و 4200 تومانی گزینش کرده ، موثر ثمر خواهد بود؟

ببینید اگر کسی الان جهت گشایش ال سی به بانک مرکزی مراجعه کند هیچ مشکلی وجود ندارد و بانک مرکزی با این قیمت سود هم می کند. 4200 جهت بانک مرکزی عدد بسیار خوبی است و قیمت کالاهای وارداتی را ثابت نگه می دارد. ضمن آن که من هشدار بدهم اغراق در مورد گران شدن قیمت دلار و تاثیر آن در بهم ریختن کل اقتصاد ایران، یک حرف نادرست و غیرعلمی هست. سهم کل واردات در اقتصاد کشور عزیزمان ایران زیر 8 درصد جی دی پی کشور عزیزمان ایران است.

مسئله این است که ما با نظم بین المللی موجود وارد مرحله ای از درگیری شدیم که دیگر دو دلی و رودربایستی با ملت جواب نمی دهد. ما در حالی که روی ورودی دلار کنترل چندانی نداریم، راه حل بنیادین این است که روی خروجی دلار و مصرف دلار کنترل داشته باشیم. واقعیت این است که مصرف ارزی کشور عزیزمان ایران فقط در حوزه مسافرت های خارجی بین 15 تا 20 میلیارد دلار هست. در سال 1396 حدود 11 میلیون ایرانی به خارج سفر کردند که اگر سفرهای زیارتی و کاری را از آن کسر کنیم حدود 7 میلیون نفر فقط جهت سفرهای تفریحی به کشورهای خارجی و عمدتا همسایه رفتند. این 7 میلیون نفر بیش از 14 میلیارد دلار مصرف ارزی داشتند. خب این مصرف ارزی در بخش سفر با درگیری کشور با آمریکا همخوان نیست و باید کنترل شود.

قاطبه ملت و تمام اصلاح طلبان با بی ثباتی کشور مخالفند

خب شاید بخشی از مردم بگویند آیا ما باید هزینه سیاست خارجی کنونی را بدهیم و آیا باید به علت درگیری با آمریکا هزینه سفر به خارج کشور زیاد کردن پیدا کند؟

ایستادگی ما در برابر آمریکا کاملا موجه هست. ما در توافق هسته ای موسوم به برجام ، شرافتمندانه ترین امتیازهایی که ممکن بود را دادیم و شرافمندانه ترین امتیازهایی که می توانستیم بگیریم را دریافت کردیم. در ضمن این توافق را کاملا اجرا کردیم. این را ما نمی گوییم، تمام دنیا اذعان دارد. ملت آمریکا به هر دلیلی تصمیم گرفت یک آقای مو زردی را به عنوان رییس جمهور بر سر کار بیاورد. آیا باید ملت کشور عزیزمان ایران و برجام قربانی این تصمیم ملت آمریکا شود؟ من به عنوان یک ایرانی با عدم ایستادگی در برابر این تصمیم آمریکایی ها مخالفم. من به عنوان اصلاح طلب مخالف کوچک ترین کوتاه آمدنی در برابر دولت ایالات متحده آمریکا هستم. من اعتقاد دارم ما باید در برابر تصمیم دولت آمریکا مبنی بر خروج از برجام، محکم ایستادگی کنیم. اگر در داخل کشور وفاق ملی ایجاد کنیم، اگر وحدت ایجاد کنیم، اگر با مردم صادق و براق صحبت کنیم و اگر خودمان در داخل کشور به فساد و بی تصمیمی دامن نزنیم مقابله با آمریکا کاملا قابل مدیریت کردن است و مردم هم همراهی می کنند.

این نبرد مهمی خواهد بود و به نظر من، کشور عزیزمان ایران قطعا از آن سربلند بیرون خواهد آمد. لیکن در حال حاضر یک دولت مردمی بر سر کار هست. از سوی دیگر اصلاح طلبان و قاطبه ملت با هر گونه تشنج و ایجاد بی ثباتی در داخل به شدت مخالف هستند. شما یک اصلاح طلب که حتی در خارج از کشور زندگی می کند را پیدا نمی کنید که از شورش های دی ماه 96 حمایت کرده باشد. قاطبه ملت کشور عزیزمان ایران هم با تشنج و بی ثباتی کشور مخالف است.

رضا پهلوی حداکثر می تواند شرکت توزیع آرد را اداره کند

اپوزیسیون خارج کشور چطور؟ توان تاثیر گذاری آنان در داخل و ایجاد تظاهرات در کشور چگونه است؟

به نظر من اپوزیسیون تاثیری ندارد. اگر منظور از اپوزیسیون مریم رجوی است به نظر من طرفداران این افراد در داخل به 10 هزار نفر هم نمی رسند.

افراد دیگری مانند رضا پهلوی چطور؟

من هر لحظه گفته ام رضا پهلوی با کل افرادی که در سیستم و دفتر خود دارد حداکثر قادر خواهد بود شرکت توزیع آرد کشور عزیزمان ایران را اداره کند که البته آن را هم مطمئن نیستم. وی اصلا توانایی انجام کارهای بزرگ تر را ندارد.

در برابر آمریکا باید ید واحده باشیم

تصور می کنید سیاست ارزی اخیر دولت بتواند جلوی تنش و بی ثباتی در کشور را بگیرد؟

ما الان درگیر یک جنگ سیاسی و امنیتی هستیم. این یک عنوان اقتصادی نیست. توصیه ای که من به آقای روحانی می توانم بکنم این است که قیمت رسمی دلار را از 4 هزار و 200 تومان به 4 هزار و 800 الی 900 تومان برسانیم به این علت که تلاطم های روانی 22 اردیبهشت و اعلام خروج ترامپ از برجام را از همین الان پوشش دهیم. توصیه دیگر هم این است که با غیرقانونی اعلام کردن بازار آزاد ارز ، جز این که مردم را با دستگاه های امنیتی و انتطامی درگیر کنیم، حاصل دیگری ندارد.

در حالی که اگر دلار در بازار آزاد گران بشود ولی تمام نیازهای ال سی کشور را با قیمت رسمی اعلام شده است ، پوشش بدهیم مشکلی به وجود نمی آید. مسئله ما الان این است که ورود دلار به صورت اسکناس به کشور سخت شده است هست. اگر بتوانیم از سفرهای تفریحی به خارج کشور ، دو الی سه میلیون نفر بکاهیم ، بسیاری از پرسشها ما خود به خود حل می شود و تلاطم بازار از بین می رود. در ماه های ژانویه و فوریه 2018 میلادی 350 هزار ایرانی به ترکیه مسافرت کردند که بزرگ ترین موج مسافرت یک ملت به ترکیه بوده. در حالی که ژانویه و فوریه اصلا ماه مسافرت در کشور عزیزمان ایران نیست و ایرانی ها طبق آمار دولت ترکیه ، به صورت سرانه نفری 400 دلار زیاد از گردشگران سایر کشورها در ترکیه خرج می کنند. چرا؟ چون در کنار سفر مقادیر قابل توجهی کالا هم خریداری می کنند. خب این مسئله در کنار پرسشها اقتصادی با جهت گیری سیاسی کشور هم همخوان نیست.

من اعتقاد دارم ما در برابر زیاده خواهی دولت ایالات متحده آمریکا به عنوان یک ملت واحد و یک ید واحد ، بایستیم و مسئولیت ایجاد این یده واحده هم با حاکمیت است نه با مردم. مردم هر گاه به صورت صادقانه به سوی ارزش دست دوستی دراز شده است این دست را فشرده اند. این مسئله را در انتخابات های سال 92 ، 94 و 96 نشان دادند. اصلاح طلبان و ملت آماده همکاری با حکومت هستند. ولی نه این که هنگامی که دولت آقای روحانی می خواهد یک اصلاح مالیاتی منطقی در مورد بعضی نهادهایی که مالیات نمی دهند انجام دهد یا این که در سند بودجه ، میزان بودجه بعضی نهادهای را براق اعلام می کند یا این که هنگامی که موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز در شهرهایی مانند مشهد و غیره را ساماندهی می کند، نیروهای مخالف دولت بیایند و از مشهد، فتنه 96 را علیه دولت روحانی راه بیندازند. من منکر حضور بخش های از مردم در این فتنه نیستم ، قطعا همه متعرضان آدم مخالفان دولت نبودند و شهروند عادی و معترض بودند ولی افراد موثر و سلسله جنبان فتنه 96 در مشهد بودند. نشانه این ادعای من این است که به محض این که مردم فهمیدند این یک توطئه است ، عقب کشیدند. ملت علاقه ای به تشنج و بی ثباتی ندارند.

من باز هم تاکید می کنم ریشه همه پرسشها و نا به سامانی ها و تنش ها در داخل کشور هست. در داخل کشور است که فتنه 96 ایجاد می شود چون می بیند دولت روحانی در حال اصلاحات مالیاتی، بودجه ای، بانکی و تعطیل کردن موسسات مالی غیر مجاز است.

در حال حاضر هم فتنه دلار، فتنه مخالفان داخلی دولت در همسویی با دشمن های کشور عزیزمان ایران و نظام جمهوری اسلامی هست. از این رو من اعتقاد دارم اصلا نباید مسئله دلار را از بعد اقتصادی تحلیل کنیم. این یک مسئله سیاسی است و پری شب هم آقای روحانی در خصوص قیمت دلار در واقع یک تصمیم امنیتی گرفت.

گفته می شود بخشی از مسئله ورود دلار به کشور ناشی از محدودیت های شدید دولت امارات بعد از پرتاب موشک انصارالله یمن به سوی امارات است که کانال ورود دلار به کشور از طریق دبی بسته شد لیکن امارات در این خصوص کشور عزیزمان ایران را مسئول دانست. تحلیل شما از تاثیر سیاست های منطقه ای بر اوضاع اقتصادی چیست؟

به نظر من این مسئله هم در چارچوب پرسشها و منازعه کشور عزیزمان ایران و آمریکا قابل تحلیل هست. من اعتقاد دارم یک جنگ سرد تازه در دنیا شکل گرفته که دونالد ترامپ در واقع در مسئول اداره کردن این جنگ سرد تازه هست. این مسئله جدیدی هم نیست و حرکت دنیا به سوی این جنگ سرد از مدتها قبل، آینده نگری می شد.

بازارهای داخلی اشباع شده، باید به سمت صادرات برویم

آیا بخشی از سیاست منطقه ای کشور عزیزمان ایران و تنش با کشورهای همسایه ، بازی کردن در زمین آمریکا نیست؟ آیا در همین جنگ سردی که می گویید خودمان در حال هل دادن بعضی کشورهای همسایه به دامن ایالات متحده آمریکا نیستیم؟

برخی از کارها منطقه ای کشور عزیزمان ایران به لحاظ ژئوپلتیک توجیهات و دلایل درستی دارد ولی به به لحاظ تاکتیکی و سیاسی ، اگر جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران ، تضادهای خارجی خودش را به مهم و فرعی تقسیم کند آن وقت می تواند این تضادها را بهتر مدیریت کند. به عنوان نمونه ما باید در سطح منطقه ای تا جای ممکن به دنبال تنش زدایی باشیم تا در سطح بین المللی بتوانیم با آمریکا که دشمن مهم هست، مقابله کنیم.

باید توجه داشته باشیم که نشانه مهم دولت ایالات متحده آمریکا تحت رهبری ترامپ ، پرسشها اقتصادی هست. در پرسشها اقتصادی هم نشانه مهم اش، مقابله با چین است و سپس اروپا. ما باید از این شکاف بین المللی استفاده کنیم و مواضع خودمان را محکم کنیم. باید به سوی اتحادیه اروپا، به سمت همسایگان مان و به سمت روسیه و چین گام برداریم. به لحاظ فنی اقتصاد کشور عزیزمان ایران به حدی از اشباع رسیده که در داخل امکان مصرف محصولات و تولیدات وجود نداریم. بازارهای داخلی در بسیاری از زمینه ها اشباع شده است و ناچار به صادرات هستیم. الان تولید کاشی ، سیمان، مسکن و بسیاری کالاهای دیگر به قصد فروش در بازارهای داخلی، ممکن نیست و اشباع شده است هست. این اشباع دو علت دارد. یک دلیل، زیاد کردن شدید ظرفیت های تولیدی بعد از انقلاب هست. عامل دوم هم کم کردن شدید قدرت خرید طبقه کارگر و محروم کشور عزیزمان ایران هست. البته دولت جهت اصلاح آن در حال تلاش هست. امسال آقای روحانی در زیاد کردن دستمزد نسبت به تورم، رکورد زد. زیاد کردن دستمزد 10 درصد بیش از قیمت تورم تعیین شد که کاملا قابل توجه است.

اما در مجموع به 2 دلیلی که گفتم بازار داخل کشور اشباع شده است است و باید بتوانیم کالاهای تولید داخل را صادر کنیم وگرنه اشباعی که الان در کشور عزیزمان ایران وجود دارد حل نمی شود و ایجاد مسئله می کند. این صادرات هم باید به تمام کشورهای همسایه در شمال، جنوب، شرق و غرب کشور عزیزمان ایران و همین طور کشورهای دورتر باشد. این عنوان در قالب سیاست خارجی و منطقه ای باید به صورت جدی پیگیری شود.

تنش زدایی در خاورمیانه جهت ما منافع سیاسی و اقتصادی دارد

آیا با توجه به اوضاع کنونی سیاست خارجی، امکان صادرات به کشورهای همسایه و منطقه وجود دارد؟

هدف گذاری جهت صادرات را مقام معظم رهبری در فرمان 24 ماده ای اقتصاد مقاومتی ، مشخص کرده و آن را به سیاست نظام تبدیل کردند. ایشان تاکید کردند اقتصاد مقاومتی، اقتصادی درون زا و برون گرا هست. اقتصاد درون زا و برون گرا قطعا دیپلماسی و سیاست خارجی متناسب با خود را می طلبد. به همین علت من هر لحظه تاکید می کنم که تنش زدایی در خاورمیانه جهت ما هم منافع اقتصادی دارد و هم منافع سیاسی. البته تاکید می کنم که ماجرای سوریه متفاوت هست. تا زمانی که یک دولت رادیکال در آمریکا است که قصد دارد کشور عزیزمان ایران را بی ثبات کند ، جمهوری اسلامی چاره ای ندارد که در سوریه جلوی آن را بگیرد. البته الان در سوریه هم ما به ناچار در حال واگذار کردن نقش مان به روسیه هستیم لیکن هزینه های آن اوج بود و به علت ضعف های اقتصادی به تنهایی نمی توانستیم از دولت اسد حامیت کنیم.

در صورت نقض برجام، توانایی ایستادگی در برابر آمریکا را داریم

در آخر پرسش من این است که در صورت اعلام خروج آمریکا از توافق برجام در تاریخ 22 اردیبهشت ماه امسال، آیا اقتصاد کشور عزیزمان ایران توانایی ایستادگی در برابر فشارهایی که ایجاد می شود را داراست؟

من در مجموع اعتقاد دارم به لحاظ اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و بین المللی ما کاملا توانایی مقابله با این تصمیم آمریکا را دارا هستیم و باور دارم که باید محکم ایستادگی کنیم. ما باید علت نزاع را جهت ملت خودمان به درستی و به صورت واضح توضیح بدهیم. این که آمریکا مانند تجربه لیبی جز به عقب نشینی و ذلت کامل کشور عزیزمان ایران ، رضایت نمی دهد و نمی توانیم و نباید اجازه بدهیم که این اتفاق رخ دهد. کشور عزیزمان ایران در چارچوب برجام ، حداکثر همکاری که ممکن بود انجام شود را انجام داده هست. هنوز هم در حال ادامه این همکاری حداکثری هستیم و قطعا باید در برابر زیاده خواهی آمریکا ایستاد.

پیروزی در این مسیر فقط با مدیریت درست، ممکن هست. من به عنوان مشاوره به دولت عرض می کنم بهتر است به جای قیمت 4 هزار و 200 تومان جهت دلار ، قیمت آن را اندکی بالاتر تعیین شود، همچنین مصارف غیر مهم و از جمله مسافرت به خارج از پرداخت ارز با قیمت رسمی، خارج شود و از سوی دیگر ، دو نرخی بودن قیمت دلار که قطعا اتفاق خواهد افتاد ، مشروع و قانونی به شمار بیاید. نه این که پلیس از صبح تا شب در حال درگیری با بازار آزاد ارز باشد.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | سیاست | سیاسی | آمریکا | ایرانی | اقتصادی | آمریکایی | حسن روحانی | قیمت بازار | دولت روحانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog