chiretta ماشین گوگل ماشین حساب گوگل ماشین حساب مخفی گوگل

chiretta: ماشین گوگل ماشین حساب گوگل ماشین حساب مخفی گوگل

گت بلاگز فرهنگی هنری زبان امروز دنیا گفتگو و تعامل است ، برای عرضه فرهنگ دینی و ملی خود تلاش کنیم

صالحی امیری گفت: اگر بتوانیم فرهنگ خود را در عرصه ملی و فراملی عرضه کنیم، اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

زبان امروز دنیا گفتگو و تعامل است ، برای عرضه فرهنگ دینی و ملی خود تلاش کنیم

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ هفتمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط با عنوان حمایت از نمودهای فرهنگ عامه و حقوق مالکیت فکری، در مرکز همایش های شرکت اسناد و کتابخانه ملی کشور عزیزمان ایران برگزار شد.
در این مراسم دبیر و مدیر همایش صحبت کردند و وزیر دادگستری نیز حضور داشت و سخنانی را ایراد کرد.

عبارات مهم : ایران

سید رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از دیگر حاضران این مراسم بود که در صحبت امروز خود گفت: فرهنگ عمومی یعنی مجموعه ای از رسوم و آداب و سننی که در متن جامعه جاری و ساری است و جامعه بدان دید مثبت دارد. سنت هایی که دارای ریشه های فرهنگی در این سرزمین هستند و با فرهنگ مطابقت دارد؛ ولی فرهنگ عامیانه فاقد ریشه های فرهنگی تاریخی است و اغلب با باور های جامعه مطابقت ندارد.

وزیر ارشاد گفت: در حوزه جغرافیا و تمدن ایرانی فرهنگی وجود دارد و سیصد سال قبل با کشف نفت نقابی بر فرهنگ ایرانی هویدا شد که آن طور که باید و شاید فرهنگ ایرانی شناسایی نشد. از این منظر ما اگر بتوانیم داشته های فرهنگی خود را احصا کنیم و بتوانیم هم در عرصه ملی و هم در عرصه منطقه ای و فراملی آن را عرضه کنیم، اتفاقات خوبی شکل خواهد گرفت.
وی اظهار داشت: چینی ها با خلق آثار دستی که نشأت گرفته از فرهنگ عامه هست، در بسیاری از منازل دنیا ورود و نفوذ فرهنگی ایجاد کردند. در فرهنگ ما نیز بسیار ابزارهایی است که می توانند به صنعت خلاقه تبدیل شوند و باید آنها را به کل دنیا صادر کرد.
صالحی امیری بیان کرد: به خصوص در حوزه فرهنگ دینی بسیار غنی هستیم؛ جهت مثال تعزیه در دنیا بی بدیل است و سبک و شیوه برگزاری تعزیه بسیار قشنگ هست. فرهنگی را که نشات گرفته از عاشورا است می توان بازسازی کرد.
وی گفت: ما سبک های زیاد فرهنگی داریم که همه آنها از یک فرهنگ بزرگ تبعیت می کند؛ چهارشنبه سوری، نوروز و سیزده به در همه ریشه فرهنگی دارند و اصلا در عشایر هم فرهنگ وجود دارد. مثل کوچ نشینی و سازهای مختص به خودشان که همه این ها می تواند به عنصرهای هویتی ایرانی تبدیل شود.
صالحی امیری گفت: ما باید به حفظ و گسترش فرهنگ عمومی مردم کشور عزیزمان ایران بپردازیم. در کشور عزیزمان ایران هر جغرافیایی سبک پوشش و نماد پوششی مخصوص به خود را دارد که همه آن ها مختص به ایرانیان است و دارای یک عقبه تحلیلی هستند. می توان آن را به یک اثر برجسته ادبی فاخر به زبان فیلم، تئاتر، موسیقی و یا شعر تبدیل کرد.
وزیر ارشاد گفت: ما باید ظرفیت هایمان را شناسایی کنیم و فرایند ثبت ملزومات فرهنگ عمومی را هموار کنیم؛ چون کار دنیا بدون داشتن کپی رایت ممکن نیست و امروزه ما در صنعت نشر در سطح دنیا با این مسئله مواجه هستیم. ولی بعد از ثبت، با یک تحول در صادرات کالا فرهنگی مواجه خواهیم بود.
وی اظهار داشت: ایرانیان در بدو ورود اسلام توانستند یک فرهنگ ایرانی اسلامی را برپا کنند که این اتفاق بی بدیلی هست. جایی را نمی بینیم که اسلام در آن ظهور کرده باشد و مردمانش همچنان در حفظ عمق فرهنگ ایرانی کوشا باشند.
صالحی امیری گفت: زبان فارسی به علت رمز و راز موجود در آن ماندگار شد و اینها هویت ما را تشکیل می دهد. و صادرات کالا های فرهنگی به معنای همان اقتصاد مقاومتی است.
وزیر ارشاد گفت: ما امروز با پدیده ای به نام جعل و قاچاق روبرو هستیم و باید از مولف و مصنف با قوانین حمایت کنیم.
وی گفت: توصیه دیگر دیپلماسی فرهنگی هست. زبان ارتباط امروز با دنیا جنگ نیست؛ بلکه گفتگو و تعامل است و بر پایه چهار عامل دیپلماسی، مغز، رسانه و تکنولوژی برقرار هست.
صالحی امیری گفت: آثاری که از کشور عزیزمان ایران در جای جای دنیا قرار می گیرد یک انتقال فرهنگی است و دیپلماسی فرهنگی یعنی گسترش فرهنگ در اقصی نقاط دنیا و تعامل با جهان. دیپلماسی فرهنگی پایدار ولی دیپلماسی سیاسی ناپایدار است.
وزیر ارشاد گفت: غنای فرهنگ این سرزمین به قدری زیاد است که هر کس وارد این عرصه شد، از شگفتی های آن گفت. در افق 1401 یکی از شاخصه های برجسته مان نشان دادن افق های فرهنگی به دنیا است.
ادامه دارد/

واژه های کلیدی: ایران | فرهنگ | ایرانی | ایرانیان | وزیر ارشاد | وزیر ارشاد | رضا صالحی امیری | حقوق مالکیت ادبی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog